Felinoterapia- co to jest?

Powszechnie wiadomo, że posiadanie zwierzaka działa pozytywnie na człowieka. Opiekowanie się i przebywanie blisko zwierząt uspokaja oraz zmniejsza depresję. Wychodząc naprzeciw potrzebą człowieka, opracowano felinoterapię.

Felinoterapia- definicja

Felinoterapia inaczej koto terapia to dziedzina animaloterapii. Są to czynności terapeutyczne i rehabilitacje psychiczne i fizyczne dla osób potrzebujących, obejmujące udział zwierząt. W Polsce nie jest to tak długo znane, jak w innych rejonach świata. Terapia, która zakłada udział kotów, jest szczególnie polecana dla osób starszych, niepełnosprawnych, samotnych, narażonych na przewlekły stres. Ten rodzaj terapii może być prowadzony zarówno indywidualnie, jak i w mniejszych grupach. Odnotowuje się pozytywny wpływ na strefę emocjonalną pacjentów biorących udział w tego rodzaju terapii, jak i również poprawę kondycji psychicznej i fizycznej.

Felinoterapia- teoria i praktyka

Ważne jest, by w takiej terapii rzeczywiście pojawiły się elementy terapii. Niektórzy myślą, że koto terapia to tylko głaskanie i przytulanie pupila. Jednak felinoterapia powinna być prowadzona według specjalistycznej diagnozy, mieć określony cel, stosować odpowiednie metody i techniki oparte na badaniach.

Koto terapia sprzyja nawiązywaniu nowych relacji. Uczestnicy takiej terapii wymieniają się uwagami, rozmawiają ze sobą i przebywają razem. Warto wiedzieć, że ta forma terapii nie jest stosowana tylko u chorych osób, ale również u osób nieśmiałych, nielubiących przebywać z ludźmi. Osoby samotne dzięki felinoterapii zyskują chęci do poprawy jakości życia.

Koty w felinoterapii pomagają odnaleźć poczucie sensu życia, pomagają pozbyć się osamotnienia, obniżają stres.

Felinoterapia- jakiego kota wybrać?

Mimo że kot w felinoterapii nie musi być konkretnej rasy czy mieć określonego wieku poleca się wybieranie takich ras jak ragdolle, kartuski, maine coon. Istotne jest, aby upewnić się, że kot jest zdrowy. Powinien być szczepiony i mieć przeprowadzone odrobaczanie.

Mimo że rasa nie ma znaczenia, to warto zwrócić uwagę na charakter i naturalne predyspozycje kota. Kot nie powinien być zbyt żywiołowy. Nie może być agresywny. Powinien cechować się cierpliwością i spokojem.

Felinoterapeuta- jak nim zostać?

Felinoterapeuta powinien mieć specjalistyczne przygotowanie teoretyczne i praktyczne. By zostać koto terapeutą, należy zdobyć przygotowanie zawodowe do pełnienia obowiązków felinoterapeuty i opiekuna kota wspomagające terapię. Taki terapeuta musi umieć odczytywać nastrój kota, aby zapobiegać ewentualnym wypadkom, które negatywnie będą wpływać na terapię.

Aby prowadzić felinoterapię, zarówno opiekun, jak i kot muszą zdać test.

Osoba chcąca zostać kocim terapeutą na kursach nauczy się m.in.:

  • umiejętności i możliwości wspomagających rozwój człowieka dzięki terapii z kotem;
  • zasad etyki zawodowej;
  • profesjonalnego doboru metod pracy z kotem do diagnozy osoby rehabilitowanej;
  • znaczenia roli kota i kociego terapeuty w procesie terapii i rehabilitacji;
  • opracowywania strategii organizacji pracy felinoterapeutycznej;
  • niezbędnych psychospołecznych oraz etycznych zasadach komunikacji, współpracy i przepływu informacji w trakcie terapii.

Korzyści felinoterapii

Terapia z kotem pomaga pozbyć się uczucia osamotnienia, zachęca do działania. Komentowanie zachowań kota, rozmowa na jego temat pomagają nawiązywać kontakty międzyludzkie. Ułatwiają otwieranie się osobom zamkniętym w sobie.

Dzieci dzięki terapii z kotami są bardziej cierpliwe, otwarte, empatyczne, odpowiedzialne. Taka terapia wpływa pozytywnie na rozwój emocjonalny. Zachęca do nauki nowych rzeczy, do poznawania świata.

Starsze osoby również zyskają dzięki takiej terapii. Dzięki niej poczują ciepło i znajdą poczucie sensu. Ich nastrój ulegnie poprawie.

Podsumowanie

Fakt, że kot jest dobrym towarzyszem i jego obecność wpływa korzystnie na samopoczucie ludzi, jest wiadome od dawna. Koty mają niezwykły wpływ na zdrowie psychiczne ludzi. Kontakt z tymi zwierzętami działa uspokajająco, antydepresyjnie i wyciszająco. Terapia ta jest korzystna zarówno dla dzieci, jak i starszych osób. Z jej pozytywnych wpływów mogą korzystać zarówno osoby chore, jak i zdrowe osoby (nieśmiałe, introwertyczne). By zostać felinoterapeutą, konieczne jest posiadanie spokojnego, łagodnego kota. Następnie należy wziąć udział w szkoleniach i zdać odpowiednie testy.