Odżywianie kotów – co powinny jeść a czego unikać w ich diecie?

To, co jedzą nasze pupile, zależne jest od nas. Niektórzy z nas kupują najzwyklejszą gotową karmę, nie sugerując się składem, a ceną. Inni zaś stawiają na odpowiedzialne odżywianie swojego kota i podejmują korzystne wybory względem zdrowia futrzaka. Jak wiadomo, jeśli zdecydowaliśmy się na zwierzę, musimy dbać o jego zdrowie oraz dobrobyt. Nie polega to tylko na czystej wodzie, suchej kuwecie i pełnej miseczki z karmą. Koty są zwierzętami drapieżnymi, tak więc ich głównym produktem w diecie jest mięso. Oczywiście pupil zje to co poda mu właściciel, więc tak ważne jest, abyśmy zadbali oo jego dietę.

Co powinien jeść kot?

Jeśli chcemy zapewnić naszemu zwierzakowi wszystkie niezbędne substancje odżywcze do przeżycia, należy stworzyć dla niego dietę w pełnoporcjowe pokarmy. Jest on podstawą diety dla zwierzaka. Pokarmy powinny być dobierane odpowiednio pod potrzeby kociaka, jego wiek, masę, płeć i inne czynniki wypływające na to. Koty lubią urozmaiconą dietę, lubię różnorodne smaki jak i konsystencje pokarmów. Powinny mieć one zbilansowaną dietę, która będzie zawierała jednakowo mokry oraz suchy pokarm. Proporcje, na których powinniśmy się opierać, układając dietę to 9:1 jedzenia suchego. Poniżej wyszczególnimy co i dlaczego powinny jeść koty.

  1. Pokarm mokry, nie tylko dlatego, że bardziej smakują kociakom ze względu na ich smak, ale również dlatego, że są mniej kaloryczne niż inne karmy. Dzięki temu odpowiednia jest dla kotów starszych, które nie mają już dużej aktywności fizycznej. Ze względu na zawartość wody w składzie jest łatwiejsza do konsumpcji, dodatkowo nawadnia organizm oraz wspomaga pracę układu moczowego.
  2. Pokarm suchy, jest również wartościowym elementem diety kotów. Jego zaletą jest wydajność, ale również fakt, że możemy ją zostawić bez problemu podczas naszej nieobecności w domu przez jakiś czas. Spożywanie suchej karmy ma pozytywny wpływ na jamę ustną kotów, a dokładniej mówiąc zębów, gdzie dzięki niej zostaje usuwana płytka bakteryjna, która się na nich osadza. Karma sucha jest dostępna dla każdego wieku kota oraz w różnych smakach.
  3. Przekąski, jest to dodatkowy produkt, który pozwala nam wzbogacać dietę kociaków. Są takie, które mają w swoim składzie kompleks witamin i minerałów wskazanych dla tych zwierząt oraz pomagają zadbać o higienę jamy ustnej. Jednakże tutaj musimy pamiętać, aby nie przesadzać z ilością.
  4. Produkty roślinne, wzbogacanie diety kotów w pełnowartościowe zboża, warzywa czy owoce jako dodatek do karm będzie dla nich korzystne. Jest to przydatne przy bilansowaniu diety oraz jest źródłem błonnika, co oczywiście będzie miało korzystny wpływ na zdrowie naszego pupila.
  5. Mięso, jak wiadomo, koty to zwierzęta drapieżne. Żywią się mięsem, jest to ważny składnik ich diety, ale nie jedyny i najważniejszy. Musimy dodatkowo wzbogacać to w inne składniki odżywcze.
  6. Nawodnienie, czyli najzwyklejsza woda. Jak każdemu jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Powinny one zawsze mieć dostęp do czystej i świeżej wody. Powinniśmy zadbać o to i wymieniać ją co kilka godzin. Zwrócić uwagę również musimy, na to ile one jej piją, ponieważ zdarza się tak, i to często, że spożywają jej zdecydowanie za mało.

Kocia dieta

Czego nie powinny jeść koty?

  1. Surowe produkty, czyli takie jak: mięso, jajka i inne, które są zagrożeniem dla kotów. Takie produkty mogą zawierać bakterie i pasożyty, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie naszego pupila. Dodatkowo niektóre z nich przyczyniają się do zmniejszenia wchłaniania innych witamin i minerałów.
  2. Słodkości, czekolady, batoniki, a najbardziej kakao, które szczególnie jest niebezpieczne dla naszych czworonogów. Mogą mieć zły wpływ na serce kotów, pobudzenie ich układu nerwowego oraz mogą nawet spowodować zatrucie. Standardowo słodycze doprowadzają do nadwagi oraz nie zawierają żadnych wartości odżywczych.
  3. Resztki, choć koty przyglądają nam się, jak spożywamy pokarmy i są ciekawe, nie powinniśmy dokarmiać ich naszym jedzeniem, ponieważ możemy im zaszkodzić. Są produkty, które dla kotów są toksyczne.
  4. Mleko, koty z wiekiem tracą zdolność trawienia mleka, dlatego nie powinny go dostawać. Skutkami spożywania przez nie mleka może być rozwolnienie oraz wymioty.

Podsumujmy więc dietę kotów

Kociaki powinny mieć odpowiednio dobraną dietę, przede wszystkim zbilansowaną pod ich potrzeby. Powinniśmy zadbać, aby dostawały pokarmy suche jak i mokre, aby zostały dostarczone odpowiednie witaminy i minerały do ich organizmów. Pomimo że koty są drapieżnikami, ich dieta nie powinna być oparta tylko na mięsie. Nie dokarmiamy ich naszymi pozostałościami z obiadu, nie dajemy czekoladki oraz nie poimy mlekiem. Jeśli nie chcemy, aby były chore, miały różne dolegliwości, powinniśmy zadbać o dietę oparta w białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne oraz witaminy.