Maine coon to kot idealny – ma władczą imponującą posturę, nieco drapieżny wygląd i łagodne, przyjazne usposobienie. Przywiązuje się do człowieka, potrafi także funkcjonować z innymi kotami, a nawet psami.
O maine conach mówi się, że mają psi charakter. Wobec swoich opiekunów są niezwykle oddane, lojalne i towarzyskie. Jak wszystkie koty, cenią niezależność, ale jednocześnie lubią towarzyszyć człowiekowi w codziennych czynnościach. Cechuje je wysoka inteligencja – lubią zabawy, chętnie uczą się sztuczek i uwielbiają znajdować się w centrum zainteresowania.
Rasa powstała w sposób naturalny na terenach Ameryki Północnej. Początków upatrywano w krzyżówkach z szopami praczami, rysiami, czy norweskimi kotami leśnymi, które miały dotrzeć na te tereny podczas wypraw wikingów. Łączono je także z potomkami persów i agor królowej Marii Antoniny, które przepłynęły tam statkiem podczas Rewolucji Francuskiej. Badania genetyczne wykazały pokrewieństwo maine coonów z kotami norweskimi leśnymi oraz krótkowłosymi kotami domowymi. Oficjalnie po raz pierwszy przedstawiciela tej rasy pokazano na wystawie w Nowym Jorku w 1895 roku. W Ameryce rasę uznano w 1976 roku, a w Europie w 1983 roku. Do Polski pierwsze maine coon przybył w roku 1994r.
Maine Coon to największy przedstawiciel domowych kotów. Ogłoszono go rasą narodową Kanady – jest świetnie przystosowany do niskich temperatur. Dzięki długiemu i puszystemu ogonowi, którym otula ciało, nie ulega wychłodzeniu podczas snu. Jego szerokie stopy ułatwiają mu chodzenie nawet w głębokim śniegu, działając jak rakiety śnieżne. Natomiast włosy rosnące po wewnętrznej stronie uszu chronią je przed od mrożeniami.
Koty rasy maine coonto łagodne, wesołe i inteligentne zwierzęta. Są doskonałymi towarzyszami, łasymi na pieszczoty, których wprawdzie nie dopominają się natarczywie, ale bardzo potrzebują. Źle znoszą samotność. Dobrze się odnajdują w grupie kotów, starając się dobyć w niej przywództwo. Żyją w przyjaźni nawet z psami. Maine coon jest silny, zwinny i ma świetne zdolności adopcyjne. Lubi się wspinać i nie boi się wody. Jeśli ma być kotem niewychodzącym, należy mu zapewnić odpowiednią ilość ruchu i przestrzeni, a także punktów obserwacyjnych. Zdecydowanie lubi przebywać na zewnątrz, stosunkowo łatwo uczy się także chodzenia na smyczy. Gama wydawanych przez kota dźwięków jest szeroka, przyjemna dla ucha i przypomina ptasi świergot.
W rasie maine conn zdarzają się przypadki wad wrodzonych, takich jak kardiomiopatia przerostowa, czyli pogrubienie ściany mięśnia sercowego. Drugą przypadłością dziedziczą jest policystowatość nerek. U kotów maine coon zdarzają się także problemy ze stawami oraz choroby przyzębia i dziąseł, jednak schorzenia należą do rzadkości – generalnie to zdrowa i silna rasa.
Ze względu na swoje gabaryty koty tej rasy jedzą dużo. Najlepiej, by karma była wzbogacona o składniki wzmacniające stawy. Dieta maine coona powinna być wysokowartościowa, mięsna, bezzbożowa. Koty mogą jeść wyłącznie mokra karmę lub korzystać z surowej diety BARF. Jeśli dostają suchą karmę, powinny być to chrupki w większych rozmiarach.
Zabiegi pielęgnacyjne polegają na wyczesywaniu miękkiej sierści co 2-3 dni. Ogon należy czesać delikatnie, by nie utracił swojej puszystej objętości. Poza tym, jak w przypadku wszystkich kotów, warto kontrolować stan uszu i przycinać pazury. Od czasu do czasu należy pupila wykąpać, a następnie zastosować dobrej jakości puder dla kotów.
Karta informacyjna:
- Wielkość: sylwetka duża, muskularna, do 120 cm długości; waga kota 6-10 kg; kotki 4-8 kg.
- Głowa: średniej wielkości, szeroka i kanciasta, w kształcie klina.
- Uszy: duże, trójkątne, osadzone wysoko, na końcach charakterystyczne rysie pędzelki.
- Oczy: duże, lekko owalne, nieco skośne, kolor zielony lub złoty; u osobników maści białej dopuszcza się oczy niebieskie lub różnobarwne.
- Łapy: silne, średniej długości, stopy duże i okrągłe, mocno owłosione pomiędzy palcami.
- Sierść: gęsta, gładka, jedwabista, o zróżnicowanej długości, z miękkim i gęstym podszerstkiem.
- Maść: najczęściej brązowa pręgowana, a także ruda, srebrna pręgowana, czarna.