Kot brytyjski – charakter, pielęgnacja, czyli wszystko, co musimy wiedzieć o tej rasie

Jak wygląda kot brytyjski?

Jest to jeden z najpopularniejszych kotów na świecie. Cechuje go niespotykany wygląd. Koty te są duże, mają nawet do 30 cm w kłębie. Jego ciało jest bardzo muskularne i dość mocne. Kot może nawet osiągnąć 8 kg wagi, kotka zaś 4 kg. Cechy charakterystyczne, które go wyróżniają to wyraźne zaokrąglenia. Ich okrągła głowa umiejscowiona jest na krótkiej szyi. Najciekawsze są oczy, które również są zaokrąglone, ale są duże i o różnorodnym ubarwieniu. Spotykamy najczęściej w kolorze miedzianym, pomarańczowym, niebieskim i zielonym.

Jeśli chodzi o szatę oraz umaszczenie kota brytyjskiego to włosy są gęste i podszyte podszerstkiem. Nie przylega on do ciała, dzięki czemu tworzy puchową powłokę wokół kota. Rasa ta występuje w ponad 150 odmianach umaszczenia. Jednym z najbardziej popularnych jest niebieskie, które uzyskało się w krzyżówce z kotem kartuskim. Najpopularniejsze umaszczenia to:

  • Jednokolorowe, np. czarne, białe, kremowe, rude czy liliowe;
  • W dwóch barwach, np. jedno z umaszczeń w połączeniu z białym;
  • W trzech barwach (tricolor), nazywane również tortir bądź szylkretowe;
  • Colorpoint, pysk, ogon, łapy oraz uszy mają ciemniejszą barwę niż pozostałe części;
  • Tabby, tygrysie, cętkowane, nakrapiane lub pręgowane;
  • Inne nazwy: dymne, szynszylowate lub srebrzyste.

Charakter kotów brytyjskich

Rasa ta to nie tylko nietuzinkowy wygląd, ale również i charakter. Sprawia on, że coraz więcej ma wielbicieli. Jego przyjacielskie nastawienie, zrównoważenie i łagodny charakter sprawa, że jest wyjątkowy. Jest to kociak, który wymaga bliskości od swojego właściciela, ale również lubuje się w ciszy i spokoju. Bardzo szybko i mocno przywiązuje się, jednakże nie ufa od razu. Zazwyczaj jest tak, że koty brytyjskie wybierają sobie jednego ulubionego właściciela, choć resztę też obdarowuje uczuciem. Rasa ta nie domaga się wychodzenia z domu na spacery. Koty brytyjskie odnajdą porozumienie z innymi zwierzętami jak koty czy psy. Lubią pieszczoty i głaskanie, choć nie przepadają za dużą ilością noszenia na rękach.

Jak wygląda ruch oraz zabawy kotów

Musimy wiedzieć, że są to koty, które są inteligentne i potrafią poinformować swoich właścicieli o swoich potrzebach. Koty te, pomimo że nie mają potrzeby wychodzenia z domu, to jednak potrzebują aktywności w ciągu dnia, aby zaspokoić swoje potrzeby oraz zadbać o swoją kondycję i sylwetkę. Możemy zafundować im drapaki i zabawki, które będą dodatkową rozrywką dla nich. Ich ulubionym zajęciem w wolnej chwili jest wyciąganie się w promieniach słońca, oglądając otaczający ich świat.

Czy koty brytyjskie mogą zachorować?

Jeśli zadbamy o porządek oraz o odpowiednią higienę i pielęgnację kota nie ma wskazań na żadne choroby, ponieważ na ogół są to koty o dobrym zdrowiu. Jednakże mogą się pojawić takie choroby jak kardiomiopatia, czyli wady serca. Jeśli choroba będzie postępowała, może dojść do zatrzymania serca. Jest możliwość wcześniejszego zdiagnozowania tego schorzenia za pomocą odpowiednich testów. Narażone mogą być też na wielotorbielowatość nerek, tutaj musimy zadbać o systematyczne kontrole u weterynarza. Biorąc pod uwagę fakt, że mają skrócony pyszczek, tzw. Cechę brachycefaliczną występuje u nich problem z kanalikami nosowo-łzowymi.

Dieta kotów brytyjskich – na co zwrócić uwagę

Aby nasze pupile cieszyły się długim i zdrowym życiem, musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Jego odżywianie powinno być oparte na jego wieku, wadze, aktywności fizycznej oraz ewentualnych chorób. Są to koty, które mają tendencję do tycia, ponieważ są to pasi brzuszki, które nie potrafią odmawiać sobie nadprogramowego jedzenia. Jego pokarmy powinny być dobrej jakości oraz składać się z dużej ilości mięsa. Biorąc pod uwagę gotowe karmy, musimy zwracać uwagę na ich skład, który nie powinien zawierać zbóż oraz sztucznych uzupełniaczy. Możemy znaleźć karmy, które są przystosowane dla kotów z krótką żuchwą, aby nie miały problemów z konsumpcją. Ich dieta mogłaby mieć w sobie składniki zawierające glukozaminę, które będą oddziaływały na stawy oraz oleje, które będą miały pozytywne działanie na wygląd sierści.

Możemy również sami gotować jedzenie naszym pupilom, które będzie dobra jakościowo i odpowiednio zbilansowana pod potrzeby tej rasy. Powinna ona również w swoim składzie mieć taurynę, która odpowiada za pracę serca oraz wpływa korzystnie na wzrok.

Maine coon opis rasy

Właściwa pielęgnacja kota brytyjskiego

Pielęgnacja naszych kociaków nie jest trudna, ale wymaga systematyczności. Są to rasy, które są czyste, które dbają o swoją higienę samodzielnie. Jednakże my jako właściciele dodatkowo musimy zadbać o to. Raz na tydzień powinniśmy dokładnie wyczesać sierść w celu usunięcia martwych włosów. Możemy tego dokonać za pomocą metalowego grzebienia, choć nie każdy jest za tym , ponieważ można osłabiać podszerek, w tym wypadku polecane jest stosować gumową rękawicę. W okresie linienia wymagane jest, aby częściej wykonywać ten zabieg.

Szczególną uwagę musimy również zwrócić na uszy naszych pupilków. Tutaj również musi wystąpić regularność, ale również ostrożność, aby ich nie uszkodzić. Możemy zrobić to za pomocą gazika lub jakiegoś wacika, który zmoczymy w specjalnym preparacie do higieny uszu. Musimy również zadbać o oczy, które mogą łzawić. Jako że koty te nie wychodzą z domu, musimy sami przycinać ich pazury specjalną obcinaczką. Nie możemy również zapomnieć o higienie jamy ustnej, gdzie zaniedbana może wpłynąć na rozwój wielu chorób. Korzystamy tutaj ze specjalistycznych past bądź żeli, które są przystosowane do zębów oraz dziąseł kotów brytyjskich.

Podsumowanie

Koty brytyjskie są to odpowiednie zwierzęta domowe dla rodzin, w których są dzieci. Mogą go posiadać również osoby, które mają już innych czworonogów w domu. Doskonale również przystosują się u osób starszych, ponieważ ich styl oraz charakter nie sprawi im wiele kłopotów. Jest to zwierzak bardzo cierpliwy oraz łagodny. Bez problemu adoptuje się do warunków domowych, nie ma specjalnych wymagań pod tym względem. Należy pamiętać, że jeśli szukamy typowego przytulacza, który bez końca będzie pozwalał się tulić i głaskać to nie jest dobry wybór. Tak jak one lubią pieszczoty, ale również lubią mieć ciszę i spokój. Brytyjskie koty są przyjacielskie, posiadające dobre zdrowie i wprowadzić w życie człowieka wiele radości i miłości.